Eksperyment ,,W poszukiwaniu ukrytego cukru"

Efekt eksperymentu „W poszukiwaniu ukrytego cukru…”

Uczniowie na zajęciach świetlicowych chcąc  przekonać się, ile każdego dnia pochłaniamy nieświadomie ilości cukru zawartego w ulubionych napojach postanowili przeprowadzić mały eksperyment i wykonać gazetkę. Odczytane etykiety i zważony cukier zobrazowały nam, ile dostarczamy naszym organizmom niezdrowej substancji. Ilość zrobiła ogromne wrażenie i większość z nas nie sięgnie tak szybko po ulubiony napój.  Często wydaje nam się, że stosujemy zdrową dietę i wcale nie przesadzamy ze słodkościami. Oto kilka przykładów ukrytego cukru w napojach:

Coca cola 330ml: 35g cukru = 8,5 łyżeczek cukru

Kubuś 300ml: 33g cukru = 8 łyżeczek cukru

Tymbark Nektar 1000ml: 105g cukru = 20,5 łyżeczek cukru

Kubuś play 400ml: 38g cukru = 9,5 łyżeczek cukru

Nestea 500ml: 22g cukru = 5,5 łyżeczek cukru

Woda smakowa 500ml: 28g cukru =7 łyżeczek cukru.

Nie każdy wie, że według badań, nadmiar cukru w diecie dzieci powoduje nadpobudliwość ruchową, obniżony iloraz inteligencji, otyłość, a nawet cukrzyce. Dla kontrastu w zestawieniu znajduje się butelka wody i pusta torebeczka pod nią. Dzięki temu gazetka pt. „Pomyśl-  zanim się napijesz!” nie tylko uświadamia jak dużo cukru jest w produktach tam zaprezentowanych, ale także zachęca do picia większej ilości wody.